O mně

„Za všechno, co dnes vím, vděčím a pokorně děkuji svým
milovaným průvodcům a učitelům, kteří mi trpělivě
a pozorně pomáhají překonávat překážky na cestě
k moudrosti.“

Kačka (1977) v pohybu, na cestě životem, v neustálé změně, která je jediná pravidlem života. Podobně jako stěhovaví ptáci, každou zimu odlétám do Indie, abych načerpala genius loci a mohla sdílet svou lásku k této kultuře a filozofii se všemi, kdo se pravidelně objevují na mých lekcích.
Katka Rojková

 

Religionistika, jóga a průvodcování

 

Indie

Do Indie se vracím pravidelně každou zimu posledních 18 let, a můj zájem objevovat nové a nové perspektivy této diverzní neuchopitelné a neuvěřitelné země neutuchá. Zájem o kultury Indie, jógovou filozofii a praxi se vynořil kdysi dávno a ovlivnil výběr mých studií na filozofické fakultě v Brně. Obor religionistiky/etnologie mi připadal tehdy to nejzajímavější na světě, především specializace na východní kultury. Zimní období v mém životě patří Indii, zde pracuji a zde se také věnuji sobě a svému osobnímu rozvoji. Samozřejmě nejvíce mne zajímá pronikání do světa jógového, a to není nic jiného než cesta dovnitř sebe.

Když se oteplí a sníh pomalu mizí do zapomnění, vracím se do Čech, abych sdílela nabité zkušenosti s těmi, které zajímá můj přístup k praxi a chtějí se mnou praktikovat.

                
 

Jógová praxe

V průběhu let jsem měla možnost praktikovat či pobývat v přítomnosti výborných učitelů, jak indických, tak evropských a jsem za to velmi vděčná. Pohled na jógu je v Evropě a Indii docela odlišný a já miluji kulturní odlišnosti a spojitosti a dávání věcí do souvislostí. Ovlivňuje mně i svět sádhuů, jóginů a světců – mystiků a jejich filozofie života. Ovšem pochopit tento způsob života potřebuje souvislosti – a ty já nacházím právě v Indii.

Jóga je odhalování vědomí. Především je to životní styl.

V mé vlastní praxi ashtanga vinyásy mne zajímá terapeutický přístup k tělu, dech a meditativnost, nebo chcete-li vnoření se dovnitř. Mně osobně vede jóga k vnitřní svobodě, k přítomnosti, zkvalitňuje moje vnitřní prožitky světa a reality.

         
 

To stejné se snažím sdílet s ostatními i na svých lekcích. Zvědomování automatických či nevědomých pohybů těla, zkvalitnění dechu a mentální práce s pozorností. Učím 15 let. Na lekcích sdílím s praktikujícími své vlastní zkušenosti, adjustmenty – tj. doteky, které – jsou-li prováděny terapeuticky – velmi prospívají tělu i mysli. Mí studenti mají v zimním období možnost ověřit si, zda je jejich vnitřní zájem o jógu opravdový a mají prostor pro svou praxi. Já v zimním období asistuji svému učiteli v Indii na mysore lekcích a provádím po památkách UNESCO především v Indii, Nepálu a Tibetu.

V letních měsících organizuji jógové semináře a retreaty, kurzy o ajurvédě, učím hathajogu a ashtanga vinyasu – tradičním způsobem – mysore lekce.

 

Srdečně vás zvu na svou mysore lekci, nebo si udělejte radost a využijte některý
z workshopů pro rozvoj své mysli nebo praxe. Přijďte. Těším se na setkání.

 

Pokud máte jakýkoliv dotaz, postřeh, … budu ráda, když mi napíšete e-mail na rujana@email.cz nebo zavoláte na +420 776 550 524.

 

Absolvovala jsem

 • 2018 TTC - Ashtanga Vinyasa, 2nd series - Nadi Shodhana, level two - under guidance of Vijaya Kumar, Mysore, India  
 • 2018 More than Anatomy: Anatomy, Physiology and Biomechanics in Yoga with Dr. Robert Lamport (England), India  
 • 2017 Workshop with Gregor Maehle (Germany), direct student of sri P. Jois  
 • 2016 Intensive Shiatsu Therapy Treatment – under the guidance
  of physiotherapist Jan Pletanek, ČR
   
 • 2014 Ashtanga Vinyasa workshop with Georg Woginger, Austria  
 • 2012 TTC - Ashtanga Vinyasa Yoga – 1st series - Yoga Chikitsa, level one, under the guidance of Vijaya Kumar, Mysore, India  
 • 2012 Ayurvedic Massage School Certification – basic ayurvedic massage course, India  
 • 2010 RYA 200 hr Teacher Training Course – under guidance of Kamal Singh, Tattvaa Yogashala, Rishikesh, India  
 • 2010 Ashtanga Vinyasa Yoga with Andrew Eppler (USA), direct student of sri P.Jois  
 • 2009 Ashtanga Yoga For Women, Bobby Misity (USA), direct student of sri P.Jois  
 • 2007-2008 Kurz cvičitel jógy III. a II. třídy (150 hodin), Český Svaz Jógy, akreditováno MŠMT  
 • 2007 Teacher Training of Shivananda Traditional Hathayoga, 200 hr, Yoga Vidya, Germany  
dříve absolvované