O mně

„Za všechno, co dnes vím, vděčím a pokorně děkuji svým
milovaným průvodcům a učitelům, kteří mi trpělivě
a pozorně pomáhají překonávat překážky na cestě
k moudrosti.“

Kačka (1977) v pohybu, na cestě životem, v neustálé změně, která je jediná pravidlem života. Jóga mne jako dobrý přítel provází životem více než 22 let. Posledních 15 let tyto zkušenosti sdílím s lidmi, kteří navštěvují moje lekce, workshopy a retreaty. Inspiraci čerpám z mnoha různých zdrojů. Pevným základem bylo studium na MU v oboru religionistiky se zaměřením na východní kultury (tj. hinduismus, buddhismus), a pak dlouhodobé pobyty v indických ášramech, kde jsem čerpala filozofické základy a autenticitu indického přístupu k jógovému životu. V průběhu let jsem měla možnost praktikovat či pobývat v přítomnosti výborných učitelů a učitelek, jak indických, tak evropských, a jsem za to velmi vděčná.
Katka Rojková

 

Religionistika, jóga a průvodcování

 

Indie

Do Indie se pravidelně vracím posledních 20 let, a tuto kulturu mám velmi ráda, je inspirativní, barevná a posunuje hranice vnímáni i zaběhlých představ. Nejvíce mne v praxi ovlivnila tantrická hathajóga, jógová terapie, a systémy dynamické aštanga vinjásy a pránavašji. Dynamickým praxím se věnuji více než 13 let. Inspiruje mne princip „vnoření se do sebe“, ona meditativnost, klidný a kvalitní dech, a užívání hlubokých svalů a pánevního dna. To jsou velmi obohacující body v mapě těla, které vnáší do jógování terapeutický aspekt, a nesmírně obohacují celý život. Jóga je krásná cesta dovnitř sebe, alespoň tak ji vnímám dnes.

                
 

Jógová praxe

V mé vlastní praxi mne zajímá laskavost vůči sobě, praktičnost, dech a meditativnost a odlehčenost. Mně osobně vede jóga k přítomnému okamžiku, zkvalitňuje moje vnitřní prožitky světa a reality, zjemňuje a dává velkou životní radost a optimismus.

Jóga je odhalování vědomí. Především je to životní styl.

Zkušenost se stále proměňuje, i já dnes učím úplně jinak než dříve, už se tolik nedržím pevně daných sekvencí aštanga vinjásy. Jako nejdůležitější vnímám dobrý vnitřní pocit, který mám po praxi já, a se kterým člověk odchází z mých lekcí. Lekce proto skládám podle individuálních potřeb každého, kdo přijde, nebo navštíví workshop. Hlavní nití, která se proplétá tím, co chci ostatním předat, je laskavost vůči vlastnímu tělu, individuální přístup, dech a práce s hlubokými svaly. Ať už se věnujeme posílení břišních svalů, záklonovým pozicím nebo inverzím.

                   
 

Zvědomování automatických či nevědomých pohybů těla, zkvalitnění dechu a mentální práce s pozorností.

V letních měsících organizuji jógové semináře a retreaty, kurzy o ajurvédě, učím hathajógu, aštanga vinjásu a volnou vinjásu. Stále patří k mým oblíbeným lekcím tradiční Mysore lekce a v současnosti volné vinjásy.

Mimo lektorskou činnost a práci s tělem a myslí, se můžeme potkat také v mých milovaných Himalájích, kde provádím pro CK Livingstone. Moje oblíbené destinace jsou Nepál, Indie a Tibet, provádím i v jiných asijských zemích památky UNESCO – Srí Lanka, Thajsko.

 

Srdečně vás zvu na svou mysore lekci, nebo si udělejte radost a využijte některý
z workshopů pro rozvoj své mysli nebo praxe. Přijďte. Těším se na setkání.

 

Pokud máte jakýkoliv dotaz, postřeh, … budu ráda, když mi napíšete e-mail na rujana@email.cz nebo zavoláte na +420 776 550 524.

 

Absolvovala jsem

 • 2018 TTC - Ashtanga Vinyasa, 2nd series - Nadi Shodhana, level two - under guidance of Vijaya Kumar, Mysore, India  
 • 2018 More than Anatomy: Anatomy, Physiology and Biomechanics in Yoga with Dr. Robert Lamport (England), India  
 • 2017 Workshop with Gregor Maehle (Germany), direct student of sri P. Jois  
 • 2016 Intensive Shiatsu Therapy Treatment – under the guidance
  of physiotherapist Jan Pletanek, ČR
   
 • 2014 Ashtanga Vinyasa workshop with Georg Woginger, Austria  
 • 2012 TTC - Ashtanga Vinyasa Yoga – 1st series - Yoga Chikitsa, level one, under the guidance of Vijaya Kumar, Mysore, India  
 • 2012 Ayurvedic Massage School Certification – basic ayurvedic massage course, India  
 • 2010 RYA 200 hr Teacher Training Course – under guidance of Kamal Singh, Tattvaa Yogashala, Rishikesh, India  
 • 2010 Ashtanga Vinyasa Yoga with Andrew Eppler (USA), direct student of sri P.Jois  
 • 2009 Ashtanga Yoga For Women, Bobby Misity (USA), direct student of sri P.Jois  
 • 2007-2008 Kurz cvičitel jógy III. a II. třídy (150 hodin), Český Svaz Jógy, akreditováno MŠMT  
 • 2007 Teacher Training of Shivananda Traditional Hathayoga, 200 hr, Yoga Vidya, Germany  
dříve absolvované